נכתב  ע"י גילה פרכטר, מעסה מוסמכת ע"י מכללת מהות

האם אתם סובלים מכאבי גב?

אנשים רבים חווים או חוו כאבי או "גב תפוס" במהלך ימי חייהם.

גב תחתון, התקף של כאבי גב תחתון

האיזור המותני- באיזור זה למעשה כל משקל גופנו נמצא על 5 החוליות התחתונות ועצם הזנב. החוליות התחתונות, מהוות את החלק הגדול, המאסיבי והחזק ביותר מבין חוליות עמוד השדרה. את אזור הגב המותני והחוליות מקיפים ועוטפים רצועות ושרירים חזקים ביותר המאפשרים יציבות ויכולת לעמוד בעומסים הרבים שמופעלים על אזור זה.

בין החוליות נמצאים דיסקים שתפקידם להיות בולמי זעזועים ולמנוע חיכוך. במרכז החוליות והדיסקים של עמוד השידרה עוברת מערכת העצבים היורדת מהמוח.

הסיבות לכאבי גב תחתון הן רבות, אך לכולן מכנה משותף – הפעלת לחץ לא פרופורציונאלי לאורך זמן על חוליות הגב, מה שגורם לתהליך איטי של שחיקה, התייבשות, בלט כלפי פנים הבטן (לעיתים עם נטייה לצד מסוים) ובהמשך לפריצת דיסק. ככל שהמצב מתקדם יותר, הרצועות המגינות מתנוונות, ובהתאם השרירים סביב האזור מתקשחים ומקבעים את האזור (מנגנון פיצוי), דבר שיוצר המון כאבים. בלט או פריצת דיסק הם מצבים שלרוב משפיעים על העצב העובר במקום. הפגיעה העצבית משתנה מאדם לאדם, לעיתים זמנית ולפעמים קבועה. פגיעה עצבית בדרך כלל נעה בין כאבי תופת לבין נמלול וחוסר תחושה ברגליים.

כאבי גב תחתון יכולים להתעורר עקב יציבה בלתי נכונה, בעיקר ישיבה תוך רכינה קדימה, עקב עליה במשקל בעיקר השמנה בטנית, המלווה בחלוקת עומס לא פרופורציונאלית וכתוצאה מכך לחץ עצום על החוליות התחתונות L4,L5,S1-  . אותו מצב תקף גם אצל נשים בהריון במיוחד כאשר הקימור בגב גדל באופן טבעי.

סיבות נוספות לכאבי גב תחתון הם נעלים לא מתאימות, במקרים רבים נעלים בעלי עקב נפרד (לא פלטפורמה), מגפיים, נעלים לוחצות, סוגי כפכפים שונים.  שינוי במנח הדריכה של כפות הרגליים במצב זה, יוצר עומס על מפרקי הירך והברכיים שמשליך חוסר איזון על האגן ומכאן מתחילים כאבי גב תחתון.

כאבי גב נוספים יכולים להיווצר מישיבה ממושכת במשרד או מחשיפה לאויר קר או למזגן, במצבים אלו הפיתרון היעיל ביותר הוא ללבוש לבוש אשר לא יחשוף את הגב התחתון או הבטן ולהוסיף פעילות גופנית כמו הליכה שתזרים דם לאיזור הגב התחתון.

כאבי גב עליון

כאבי גב עליון הם מכלול של כאבי עורף, צוואר, כאבים בין השכמות, כאבים הנובעים מעמוד השדרה עצמו וכאבים הקשורים לחגורת הכתפיים והזרועות.

הסיבות להופעת הכאבים הן רבות ואזכיר כאן מקצתן:

 • ישיבה ממושכת מול מחשב בצורה לא נכונה, שימוש במקלדת ובעכבר בתנועות היוצרות עומס מתון אך מתמשך על מערכת השרירים והשלד. במקרים רבים נוסף סטרס הנובע ממתח בעבודה ומצב זה מחמיר את כאבי הגב בכתפיים ובשכמות. השילוב של אלו יכול לגרום ל"התאבנות" השרירים, דלקות, טווח תנועה מוגבל וכאבים המביאים לחוסר תפקוד.
 • זרימת דם לקויה כתוצאה מכושר גופני ירוד וחוסר פעילות דבר הגורם להתכווצויות ולכאבי גב.
 • שינויים ניווניים בחוליות, פריצת דיסק או בלט דיסק, עלולים לגרום לכאבים המוקרנים, מהגב העליון אל הכתפיים ואף אל הידיים עקב לחץ על עצב היוצא מחוליות הצוואר או מחוליות הגב עליון.

את בעיות כאבי הגב ניתן לפתור בדרכים רבות ובעזרת תרגילים מחזקים, טיפולים משמרים ובתוספת עיסויים שתורמים רבות להחלמת הרקמה הפגועה.

מטרות הטיפול הן הפחתת והפגת כאב, שחרור רעלים התקועים ברקמה ע"י הזרמת חמצן וחומרי הזנה למקום, מה שמאפשר את הבראתו של השריר.

אם הינכם סובלים מכאבי גב, לרשותכם טופס הזמנת טיפול:

  טופס הזמנת טיפול נשלח אלינו וניצור איתך קשר בהקדם האפשרי.
  בנוסף, הנכם מוזמנים לעיין בתקנון.

  שם פרטי ושם משפחה (חובה)

  מספר הנייד/טלפון (חובה)

  הדואר האלקטרוני

  פירוט הבקשה כולל אזור מגורים

  אנא הקלד את הטקסט לפי התמונה שלהלן:

  שימו לב יש לקרוא את התקנון

  קראתי את התקנון

  טופס הזמנת טיפול נשלח אלינו וניצור איתך קשר בהקדם.
  050-2546439 גילה - אפשר גם בS.M.S
  050-2546440 יפעת אפשר גם ב- S.M.S